Medvědí česnek je naše nejoblíbenější jarní bylinka. Na rozdíl od ostatních divokých bylin má všechny důležité vlastnosti pěkně pohromadě. Má skvělou výtěžnost, velmi zřetelnou chuť a vůni, není vláknitý a ještě je neuvěřitelně snadný na zpracování.
Všechny části medvědího česneku jsou jedlé – listy, květy i drobné cibulky. Jeho aroma se mění v průběhu sezóny a v našich podmínkách bývá nejvýraznější právě na jaře, než začne medvědí česnek vytvářet květy.
Sezóna začíná zhruba na přelomu února a března s vrcholem v dubnu. Typické lokality pro sběr jsou vždy vlhké zastíněné části lesa a okolí potůčků. Při sběru si vždy dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou, která má podobné listy. Ve volné přírodě také sbírejte jen listy – cibulky česneku nechte v zemi, aby mohl příští rok zase obrůst.
Jako sezónní bylinku seženete medvědí česnek i na jarních trzích. Vybírejte česnek podle pěkných nezavadlých listů a s co nejmenším počtem nečistot. Medvědí česnek si ale můžete vysadit i ve stinnějším vlhkém koutu zahrady, kde se bez problémů uchytí.
Medvědí česnek po utržení postupně uvadá. Pomůže mu, pokud ho před uložením do ledničky properete ve studené vodě a zabalíte do vlhkého ubrousku. Pokud si jeho sezónu chcete o něco prodloužit, dají se listy medvědího česneku i snadno zmrazit.
Před vařením stačí česnek prakticky jen pořádně propláchnout a osušit. Při sběru se k němu občas připletou zbytky listí nebo jiných rostlin, tak pozor na ně!
Medvědí česnek se při vaření chová asi jako špenát ochucený česnekem. V teple okamžitě zavadne, změkne a nabere krásnou sytou barvu. Lépe než spařování vodou funguje bleskové podušení v rozehřátém tuku.
V pánvi se medvědímu česneku nejlépe daří s máslem, které ani nemusíte extra rozpalovat. Stačí, když necháte česnek s rozehřátým máslem pěkně povolit a když ho dobře dochutíte solí.
Rozmixovaný a ochucený medvědí česnek v oleji je perfektní nosič a zároveň možnost jak medvědí česnek snadno uskladnit. Výchozí bod je vždy rozmixovaný česnek s dobrým olejem, který dochutíte solí a mírně okyselíte (citronová šťáva).
Základní pesto se dá navíc vylepšit přidáním semínek (pinie, slunečnice), oříšků (kešu, mandle) nebo tvrdého sýra (parmazán, pecorino). Po naplnění do čistých skleniček pesto přelijte trochou oleje, aby nebyl povrch vystavený vzduchu.
Pesto je skvělé na ochucení těstovin, pečiva i jídel z brambor. Probudíte s ním ospalé omáčky a je naprosto perfektní pro dochucení polévek přímo v talíři.
Máslo funguje s medvědím česnekem možná ještě lépe než olej. Nechte ho změknout a rozmixujte spolu s česnekem. Pro chuť másla je důležité, abyste ho dobře ochutili solí a trochou citronové šťávy.
Po rozmixování máslo zabalte do válečku z potravinářské fólie. Po ztuhnutí se dá takhle snadno porcovat na dílky. Nebo ho dejte do skleničky s víčkem. Spotřebujte ho rychleji než pesto s olejem – chuť másla se s časem zhoršuje.
Dohladka rozmixovaný medvědí česnek má nejvýraznější chuť a barvu. Jako pyré ho můžete zapracovat do libovolné polévky, krému nebo omáčky. Stačí ho očištěný přidat, chvíli povařit a rozmixovat.
Připravit si můžete i předem podušený česnek stranou a ten pak rovnou rozmixovat. Nebo si můžete připravit koncentrované pyré z podušeného česneku a vody, které můžete přesně dávkovat podle chuti.
Jediná věc, na kterou si musíte dávat pozor, je síla medvědího česneku. Ta se totiž v průběhu sezóny i vegetační fáze mění, takže pyré vás může zaskočit přílišnou intenzitou. Sílu pyré tedy hlídejte a česnek přidávejte postupně s průběžným ochutnáváním. Palčivost se chová podobně jako u klasického česneku – čím víc je medvědí česnek nasekaný nadrobno, tím výraznější bude jeho aroma.