Hlávková kapusta

Nákup a skladování - Příprava - Blanšírovaná kapusta
GlazováníKaramelizovaná kapusta - Dušená kapusta
ZávitkyInspirace pro hlávkovou kapustu

Zelenina Podzim a zima

Obří hlávky kapusty občas budí dojem nedobynosti. Vskutečnosti je ale kapusta děsně poddajná a snadná na zpracování, takže se nelekejte a pusťte se do ní!

Existují rané a pozdní varianty kapusty, které se liší podobou hlávky (raná kapusta má křehké a poddajné listy) a možnou délkou skladování (pozdní kapusta vydrží déle). V kuchyni se ale s každou kapustou pracuje podobně.

Jako každá košťálovina má i hlávková kapusta tuhý košťál, ze kterého vybíhají listy s tuhými žebry uprostřed. Vnější listy jsou tmavě zelené, tuhé a často znečištěné. Uvnitř se naopak skrývají více svinuté vnitřní listy, které jsou světlé a měkké.

A co obávaná zaprděná chuť kapusty? Pokud kapustu nerozvaříte, nemusíte se jí vůbec bát a v kuchyni se jí můžete vyhnout velkým obloukem. Typicky sirnatá vůně vzniká jedině po dlouhém vaření, které je často daleko za hranicí, kdy už je kapusta měkká.

Správně uvařená kapusta je naopak v chuti skvělá, mírně nasládlá. A díky výrazné chuti umami může být skvělým základem většiny jídel bez masa.

Nákup a skladování

Při nákupu vybírejte očima. Svrchní listy hlávek by měly být uzavřené a nenapadené škůdci. Hlávka by měla ke svému objemu působit těžce a určitě by neměla být zavadlá.

Kapusta výborně přezimovává, takže i v zimních měsících bývá k dispozici čerstvá. Kapusta sice v lednici vydrží řadu dní, do zásoby si ji ale spíš nekupujte a zpracujte ji co nejdříve (je tak nejlepší).

Příprava

Kapustu je před vařením potřeba očistit a rozebrat na jednotlivé listy. Můžete ji loupat vcelku nebo si můžete kapustu přepůlit. Svrchní otevřené a tmavě zelené listy se sice zpracovat dají, bývají ale nejtužší a občas i vláknité. Pro důkladné vyplavení nečistot a škůdců můžete rozebrané listy nejprve namočit ve vodě.

Po umytí každý list přeložte a vykrojte tuhé žebro. Jakmile se budete blížit středu, žebra budou tenčí a listy jemnější. V téhle fázi můžete buď pokračovat v loupání, nebo rovnou vykrojit košťál nožem a celou hlávku nakrouhat.

Blanšírovaná kapusta

Tady začněte, pokud s kapustou nemáte dobré zkušenosti. Při blanšírování kapusta změkne, zvýrazní se její zelená barva a hlavně se v ní probudí chuť.

Ledová lázeň je ideál, v domácí praxi vám ale projde i pár minut pod studenou tekoucí vodou.

Kapustu můžete blanšírovat po celých listech nebo i natrhanou na kusy, se kterými se o něco lépe pracuje. Po rychlém zchlazení a osušení je kapusta připravená. Můžete si ji takto dokocne připravit předem a potom uschovat v lednici.

Balnšírovaná kapusta je již měkká, je ochucená vařením v osolené vodě a má i stabilizovanou barvu. Stačí ji teď už jen krátce ohřát nebo použít v některé z následujících technik a jste doma.

Glazovaná kapusta

Máte připravenou blanšírovanou kapustu, co teď s ní udělat dál? Jednoduchá věc – krátce ji naglazujte máslem. Nemusíte ji vlastně ani nijak dlouze dusit. Úplně stačí, když ji vykoupete v emulzi vody a másla.

Jestli jste to ještě nikdy nezkoušeli, budete koukat, jak může být obyčejná kapusta dobrá. Má takhle neuvěřitelně plnou chuť a je hezky měkká. Nejlepší zimní příloha nebo základ do zeleninové směsi.

Samozřejme nemusíte glazovat jen celé listy. Kapustu můžete nakrájet na nudličky, které se s máslem ještě lépe propojí.

Karamelizovaná kapusta

V této úpravě v kapustě probudíme silnější chutě tím, že ji necháme rychle karamelizovat. Jako základ si vezměte opět blanšírovanou kapustu, kterou je potřeba důkladně osušit a nakrájet na nudličky.

Takto upravená kapusta se pak rychle opeče na rozehřátém másle dozlatova. Aby se vám kapusta nedusila, nesmíte jí pánev přeplnit. Pokud máte kapusty víc, udělejte ji v několika dávkách.

Karamelizovaná kapusta je uvnitř ještě trochu měkká a na okrajích pěkně vykřupaná. Skvěle chutná a voní po másle.

Dušená kapusta

Možná si představíte našedlou hroudu rozvařené kapusty, ale opravdu není žádný důvod se s kapustou takhle trápit. Kapusta může být už v pohodě měkká a přitom ještě nemusí mít typicky sirný zápach.

Abyste dušení ještě zrychlili, hodně pomůže, když kapustu najemno nakrouháte. V rozehřátém másle a s dostatečným množstvím soli se pak kapusta podusí ve vlastní šťávě doměkka. Bude nasládlá, voňavá i pěkně měkká. Nejlepší příloha k pečením i základ pro směsi s další zeleninou (např. s kořenovou nebo s bramborami).

Kapusta na závitky

Velké listy kapusty můžete využít i pro přípravu bezmasých závitků. Jde to docela snadno a kapusta navíc dokáže pěkně zvýraznit chuť.

Ostře zelená barva není z Photoshopu, ale z blanšírování. Samotné balení závitků není žádná věda!

Základem jsou celé blanšírované listy, které prudce zchladíte a osušíte. Jesliže nechcete list dělit vykrojením žebra, stačí žebro jen naplocho seříznout po povrchu. Pokud je list i přesto neforemný a vypouklý, opatrně ho přejeďte válečkem.

Připravené listy můžete naplnit libovolnou nádivkou (syrovou nebo už tepelně upravenou) a hotové závitky můžete krátce opékat nebo i péct či dusit.

Inspirujte se

82 nápadů Ukázat všechny

Opečené brambory, růžičková kapusta a lišky na smetaně. Perfektní podzimní svačina :) #prkýnko

Den 22 jídlo 3 - může mi někdo vysvětlit, proč jsem prakticky celý život ignorovala kapustičky? Přitom je to taková dobrota 😋👍👌Kuřecí maso s žampióny, kapustičkami a dýní (Chicken with Mushrooms, Brussel Sprouts and Butternut Squash) #whole30 #paleo #paleosnadno #podlegrusovky #glutenfree #dairyfree #chicken #onion #mushroom #brusselssprouts #butternutsquash #eatclean #instafood #foodporn #prkýnko #jerf #dnesjem #dnesjim #foodblog

Některé suroviny dokážou vyloženě překvapit 👍 Třeba takové kapustičky. Spousta lidí je nemá rádo. Ale tahle kapustičková polévka fakt nemá chybu 💣💖 #whole30 #paleo #paleosnadno #podlegrusovky #glutenfree #dairyfree #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #soup #brusselssprouts #cookbook

Související

Růžičková kapusta

Zelí

Blanšírování

Glazování