Sběr, nákup a skladování – Příprava
Destice v kuchyni – Opatrnost při sbírání hub
Destice je úžasná, ale naprosto opomíjená jarní houba. A pokud ji uvidíte poprvé, snadno si ji spletete s jidášovým uchem. V kuchyni se chová podobně, je ale jemnější a není tak tuhá.
Destice se snadno čistí a velmi snadno upravuje. I po tepelné úpravě si udrží tvar a texturu. Chutná jemně a s výraznou převahou umami.
Destice má krátkou sezónu od března do dubna. Mladší plodnice tvoří zprohýbaný kalíšek, který se postupně jakoby otevírá. Starší plodnice jsou pak už ploché a popraskané. Čerstvá destice má pěkný vlhký a jakoby lehce průsvitný povrch. Zeshora je hnědá, zdola pak světlá a jakoby ojíněná. Destici určitě zpracujte co nejdřív, v lednici vydrží v pootevřeném sáčku jen několik dní.
Při čištění vykrojte spodní část, do které bývá často zarostlý kousek dřeva a mechu. A pokud menší plodnice tvoří misku, občas do ní zapadnou nečistoty z lesa. Jinak vás u destice nečeká žádná záludnost a můžete se rovnou pustit do vaření.
Jak se chová destice při vaření? Při dušení nebo rychlém opečení na tuku rychle změkne. Zároveň si ale pořád ponechá příjemnou texturu. Destice rozhodně není slizovitá nebo jinak nepříjemná.
V jídlech určitě využijte její texturu, kterou si snadno přizpůsobíte tím, jak houbu nakrájíte. Menší plodnice ponechené vcelku tvoří perfektní houbové penízky. Do směsí se zeleninou a nudličkami masa zase skvěle zapadne nakrájená na tenké nudličky.
Pokud chcete jejích texturu potlačit a zároveň maximálně rozprostřít její jemnou chuť, nakrájejte ji na drobné kostičky. Při takovém způsobu je také bleskově rychle uvařená.
Destici nakupujte pouze od houbaře s osvědčením. Sami houbu sbírejte jen v případě, že ji umíte správně určit. Správnost určení i rizika záměny najdete v odborných houbařských publikacích. V případě nejistoty se zajděte poradit do nejbližší houbařské poradny nebo za zkušeným houbařem.