Závojenka podtrnka

Nákup a skladováníPříprava
Podtrnky v kuchyniOpatrnost při sbírání hub

Houby

Všechno, jen ne nudná jarní houba! Voní po okurkách, roste v symbióze s ovocnými stromy z čeledi růžovitých a jasně růžový má i výtrusný prach.

Jako spousta zajímavých hub je ovšem lupenatá a hrozí u ní riziko nebezpečných záměn, takže patří k těm méně oblíbeným. Závojenka navíc nepatří k českým tržním houbám a je tedy čistě doménou zkušených houbařů.

Nákup a skladování

Sezóna podtrnek je od března do června. Málokterý prodejce si ale na ni troufne, takže nezbývá než se spolehnout na zkušené houbaře v okolí. Vybírejte ideálně menší a mladé plodnice. Něměly by být zaschlé a při nakrojení by měly mít typicky moučnou a okurkovou vůni (typická vůně totiž u starších plodnic postupně mizí).

Podtrnky poměrně rychle červiví a stárnou, proto je spotřebujte co nejrychleji. Nejsou moc vhodné na sušení a po zmrazení přijdou o svoji texturu. Čerstvé jsou tedy rozhodně nejlepší!

Příprava

Okurková vůně po nakrojení a růžový výtrusný prach mezi lupeny se nedají minout.

Čištění podtrnek je snadné. Stačí je jen mírně oklepat a seříznout třeň se zbytky zeminy. Většinu podrtnek není ani potřeba krájet a můžete je nechat v celku. Pouze ty největší rozkrojte podélně.

Podtrnky v kuchyni

Podtrnka v teple poměrně rychle změkne a pustí vodu. Svůj tvar si ale udrží a lupenatý klobouček zároveň pěkně přitahuje okolní šťávu nebo omáčku.

Drobné kloboučky podtrnek budou pěkně lapat máslo, zahuštěnou šťávu i omáčku.

Podtrnka navíc při teplené úpravy pěkně rozvine svoji nezvyklou vůni. Je skvělá na dušení a do omáček. Její jemnou chuť ale můžete snadnou přebít, takže k ní přistupujte minimalisticky – šalotka, bylinky, minimum koření.

Opatrnost při sbírání hub

Závojenku podtrnku nakupujte pouze od houbaře s osvědčením. Pozor! Při nesprávném určení hrozí nebezpečná záměna za jedovaté houby. Sami je sbírejte jen v případě, že je umíte správně určit. Správnost určení i rizika záměny najdete v odborných houbařských publikacích. V případě nejistoty se zajděte poradit do nejbližší houbařské poradny nebo za zkušeným houbařem.

Související

Destice chřapáčová

Smrže

Čirůvka májovka

Kačenka česká