Kačenka česká

Sběr, nákup a skladováníPříprava
Rychle podušené kačenkyKačenky v omáčkách
Opatrnost při sbírání hub

Houby

Kačenky patří mezi naše první jarní houby a spolu se smrži, kterým se velmi podobají, patří k ceněným tržním houbám v Česku. Troufnou si na ně většinou jen zkušenější houbaři anebo jsou občas k vidění v luxusních restauracích. Je to ale škoda, kačenky by se měly alespoň jednou za rok objevit na každém stole.

Kačenka je perfektně jedlá a velmi intenzivně voní (pro někoho dokonce až moc). Při vaření ji tedy nemusíte používat po kilech a přímo se nabízí na chuťové zvýraznění jiné hlavní suroviny.

Sběr, nákup a skladování

Sezóna kačenek u nás je od března do května. Staří kačenky poznáte podle délky třeně, který je u starších hub protahuje a postupně i tuhne. Nejcennější jsou tedy kačenky s velkým kloboukem, ze kterého čouhá jen krátký třeň. Při nákupu koukejte na to jestli nejsou moc potlučené nebo naopak oschlé. Třeň kačenky by měl být pěkně bílý, při delším skladování postupně žloutne.

Kačenky vydrží několik dní v lednici, nejlepší jsou ale co nejčerstvější, takže s jejich přípravou nikdy neváhejte. Kačenky můžete bezpečně zmrazit i usušit.

Příprava

Ze všeho nejdřív musíte kačenky vždy očistit. Jejich zvrásněný klobouk je totiž hotový lapač drobných nečistot. Nebojte se je pořádně propláchnout ve vodě a pak je jemně osušit. Většina nečistot se snadno vyplaví.

Při čištění věnujte pozornost hlavně klobouku. Nečistoty mohou být zvenčí i uvnitř.

Kloboučky kačenek můžete ponechat vcelku anebo je nakrájet na kolečka, kdy na řezu vynikne zvrásněný klobouk. Třeně jsou duté a mohou být tuhé, takže je můžete klidně vyřadit.

Rychle podušené kačenky

Jednoduché orestování na pánvi s krátkým podušením je asi ta nejlepší základní úprava. Kačenky v teple rychle změknou a pustí šťávu. Jejich klobouk se smrskne a zároveň zabarví tuk a okolní suroviny do zlatohněda.

Zprudka orestované kačenky ihned změknou a pustí arotmatickou šťávu.

Kačenky párujte ideálně jen s jednou hlavní surovinu (vejce, brambory, chřest, opečený chléb) a jako aromatiku použijte maximálně cibuli (šalotku, česnek) a základní bylinky (pažitka, tymián).

Kačenky fungují samy o sobě jako úžasné aromatické zvýraznění, pokud je přidáte k masu - pečeně, steaky a nejvíc k pomalu dušenému masu s omáčkou.

Kačenky v omáčkách a krémech

Výraznou chuť i barvu samozřejmě můžete využít pro ochucení polévek, krémů a omáček. Opět tady platí, že je nesmíte přehlušit jinou aromatickou surovinou nebo kořením.

Do omáček můžete kačenky nakrájejte na kolečka. Vynikne tak jejich zvláštní tvar klobouku.

Vybírat tu můžete asi ze dvou variant. První jsou omáčky a krémy postavené na tučné smetaně. Druhou je přidání kačenek do omáček a šťáv, které vznikly zredukováním silného vývaru (bez zahuštění moukou nebo škrobem).

V obou případech jsou kačenky úžasné a posouvají základní omáčku k dokonalosti.

Opatrnost při sbírání hub

Kačenky nakupujte pouze od houbaře s osvědčením. Sami je sbírejte jen v případě, že je umíte správně určit. Správnost určení i rizika záměny najdete v odborných houbařských publikacích.

V případě nejistoty se zajděte poradit do nejbližší houbařské poradny nebo za zkušeným houbařem. Kačenka česká je jedlá houba. Jen ve vzácných případěch se na ni může vskytnout alergie při požití.

Inspirujte se

1 nápad Ukázat všechny

Snídám doma Křepelčí vejce, kačenky, chřest, rohlík s popelem #quaileggs #earlymorel #asparagus #roll #beargarlic #ash #krepelka #kacenka #chrest #rohlik #breakfast #cooking #prkýnko

Související

Destice chřapáčová

Smrže

Čirůvka májovka

Závojenka podtrnka