Paprika

Nákup a skladováníPřípravaLoupání škrabkou
Spálená a pečená paprikaMarinovaná paprikaPyré z papriky

Zelenina Léto

Letní zelenina s krásnou barvou a vůní, která bydlí ve stejné škatulce jako rajče a lilek. Na zahradě a na trhu ji najdete v nespočtu odrůd, barev i tvarů. Od tech největších a nejsladších až po ty nejmenší a zabijácky pálivé chilli papričky.

Paprika je v chuti primárně příjemně sladká, podle obsahu pálivé složky kapsaicinu pak nabírá na pálivosti.

Tvar a barva papriky jsou dány hlavně odrůdou. Podle přítomnosti a poměru barevných pigmentů může paprika dozrát do odstínů červené, oranžové, žluté, zelené i fialové. Různě barevné papriky se liší i v chuti a vůni podle obsažených aromatických složek.

Nákup a skladování

U nás je vrchol sezóny papriky v létě, kdy je na trhu největší pestrost. Celoročně jsou pak dostupné hlavně sladké a barevné odrůdy paprik, které se někdy označují i jako kapie.

Pálivost papriky závisí vždy na odrůdě a podle vzhledu ji není možné přesně odhadnout. Pokud už nechtěně koupíte pálivou papriku a chcete její pálivost co nejvíce zmenšit, je potřeba ji opatrně zbavit semen a bílé tkáně, která je okolo a na vnitřních žebrech paprikového lusku.

Papriku vybírejte podle vzhledu – lusky by měly být pěkně vybarvené, lesklé a bez poškození. Kromě světlých odrůd je syté vybarvení vždy příznakem dobré vyzrálosti. Zralá paprika také zblízka nádherně voní.

Papriky můžeme bez problému skladovat v lednici několik dní. Nejlépe se jim daří v mikrotenovém pytlíku, který je ochrání před vysycháním a krabatěním povrchu.

Příprava

Umyté papriky při krájení zbavujeme jádřince se stopkou. Dáváme pryč i bílé vnitřní části na žebrech lusků a snažíme se získat co nejvíc čisté dužiny.

Při nejrychlejším způsobu odkrajujeme jednotlivé oblouky lusku při jejich pomyslné základně. Získáme vypouklé plátky lusku bez žeber, které zůstanou u jádřince.

Při nejrychlejším způsobu krájení máme papriku očištěnou během několika vteřin. Obvykle stačí tři až čtyři rychlé řezy a je hotovo.

Papriku při tomto způsobu krájení stačí chytit za stopku a odshora dolů odřezávat vystouplé části papriky mezi žebry. Jakmile je odříznete všechny, zůstane vám v ruce stopka s jádřincem a žebry. Výsledkem jsou vypouklé mističky z dužiny, které můžete dál zpracovat.

Druhý způsob funguje podobně a také u něj papriku držíte za stopku a krájíte podélně. Řez ale vede napříč jednotlivými oblouky lusku a po odkrojení získáte plochý plátek, u kterého zůstane žebro uprostřed.

U druhého způsobu krájení vedeme řez vždy mezi dvěma sousedními oblouky. Získáme tak plochý plátek s žebrem uprostřed.

Tenhle způsob krájení se nejvíc hodí, pokud potřebuteje získat rovné plátky nebo nudličky, které se dají snadno převést na drobné kostičky.

Po dočištění žebra získáme perfektní výchozí plátek pro krájení na nudličky a kostičky.

Při třetím způsobu krájení získáte jedne velký plochý kus papriky. Začíná se vždy příčným seříznutím stopky a konce lusku tak, abyste papriku upravili do přibližného tvaru válce. Ten už pak stačí proříznout a přeříznutím žeber rozbalit a dočistit.

Pokud papriku zkrátíme na obou koncích, získáme pomyslný válec, který stačí už jen rozvinout a dočistit.

Takovým způsobem se samozřejmě dají nakrájet jen velké a pravidelné sladké papriky. U protáhlých a různě zkroucených paprik postupujeme podle jejich tvaru.

Loupání papriky škrabkou

Pokud potřebujeme papriku bez slupky, můžeme ji snadno oloupat speciální škrabkou se zoubky. S obyčejnou škrabkou to jde sice také, ale škrabka po hladké slupce často klouže.

Škrabkou se zoubky oloupete i hladkou papriku docela snadno, podobně to funguje i u rajčat.

Loupání škrabkou se hodí pro velké a pěkně zaoblené papriky, u kterých nejsou žádné záhyby. U paprik s nepravidelným tvarem je snazší papirky oloupat opečením nebo spálením slupky na povrchu.

Spálená a pečená paprika

Vedle loupání škrabkou je ještě jedna cesta k perfektně oloupané paprice, která se dá snadnou použít i u papriky s nepravidelným tvarem. Paprika se tím zároveň oloupe a částečně i tepelně upraví.

Princip je jednoduchý – slupka na povrchu papriky se nejprve spálí, pak se nechá chvíli zapařit a nakonec ji velmi snadno oloupete. Papriky můžete opéct v troubě, na grilu, přímo na litinové plotýnce nebo rovnou na ohni. Nebojte se žáru a vysokých teplot, slupku je potřeba spálit opravdu dočerna.

Spálit dočerna, zapařit v pytlíku a oloupat. Tuhle vůni si zamilujete!

Spálenou papriku po opečení zabalte do mikrotenového pytlíku nebo do uzavřené nádoby a nechte ji 10 minut odpočinout. Pak ji zbavte jádřince a tupou stranou nože oškrábejte uvolněnou slupku. Na konci získáte papriku, která voní hezky po kouři a bude už lehce změklá.

Marinovaná paprika

Ochucená a marinovaná paprika je přirozeným pokračováním spálené a oloupané papriky. Čistou dužinu můžeme nechat vcelku, nakrájet na nudličky i na drobné kostičky. Přirozeně sladká a voňavá paprika snese i výrazné kyselé ochucení, proto nešetřete octem nebo šťávou z citrusů.

Bylinky, koření, česnek a olivový olej – to všechno jsou další skvělé základy pro maximální chuť. Naloženou papriku si můžete připravit předem a uchovávat v lednici. Je vynikající do salátů, ke grilovaným jídlům a v létě i jen tak sama o sobě.

Pyré z papriky

Rozmixovaná pečená paprika je základem do řady tradičních recpetů na osvěžující polévky a omáčky. Hladké a dobře ochucené pyré totiž chuť a vůni papriky ještě více zesílí. Platí zde podobná pravidla jako u marinované papriky – papriku je potřeba ochutit výrazně a její sladkou chuť dáváme do kontrastu s okyselením.

Paprikové pyré se může tradičně doplňovat olivovým olejem, octem a šťávou z citrusů. Stejně tak je přirozeným pokračováním česnek či aromatické bylinky. Pro zahuštění pyré se často používá rozmixované bílé pečivo.

Plněné papriky

Ideální tvar, pevnost dužiny i slupka, která drží všechni pohromadě, předurčují papriku jako ideální vehikl k všemožnému plnění. A nic pod sluncem není snadnější. Papriku stačí odkrojit u stopky, vykrojit jadřinec a naplnit. Můžete ji takto naplnit zasyrova a upéct. Jde to ale i po spálení slupky a oloupání, kdy si necháte papriku celistvou.

Papriky při pečení chrání náplň, která se uvnitř dusí ve vlastní šťávě. Podle intenzity žáru a délky pečení se pak ještě zesílí chuť papriky na povrchu. Na dně pečící nádoby pak ještě jako bonus vzniká bohatá šťáva.

Inspirujte se

370 nápadů Ukázat všechny

Včerejší asijská vepřová žebírka byla výborná. Až tak moc, že mi bylo líto i vyhazovat kosti 🙈😀 Tak jsem z nich a zbytku masa udělala další dobrotu - polévku ❤️ (Asian Pork Soup) #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #soysauce #carrot #daikon #zucchini #egg #mushroom #garlic #ginger #chillipepper #cilantro

Já si to tu s dovolením odložím 😉 Vím, že jste teď všichni plně soustředění na předvánoční shon a přípravy štědrovečerní tabule, ale po novém roce (zejména právě na Nový rok) by se vám tahle polévka mohla hodit 😀😘 Asijská vyprošťovací polévka (Asian Pork Soup) #whole30 #paleo #paleosnadno #podlegrusovky #glutenfree #dairyfree #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #coconutaminos #ginger #chillipepper #garlic #zucchini #carrot #mushroom #daikon #egg

Jedna z výhod naší polohy - poslední letní suroviny dojíždějí ještě v pohodě i v říjnu. Tady topinka se spálenou paprikou a lilkem (obojí jako pyré), a k tomu vajíčko na měkkoučko :) #prkýnko

Související

Chilli

Rajčata