Chilli

Nákup a skladováníPřípravaBird's Eye Chilli
Carolina ReaperCayenneHabanero
JalapenoJolokiaTrinida Scorpion
PadronesAncho ChileInspirace

Zelenina Léto

Velká rodina chilli papriček zahrnuje všechny ostré odrůdy paprik s vysokým obsahem pálivé složky kapsaicinu. I když jsou vyhledávány zejména pro svou pálivost, disponují širokou paletou chutí a vůní včetně ovocných, květinových a citrusových.

Nákup a skladování

Čerstvé chilli papričky jsou pevné, barevné, aromatické a lesklé. S tím jak postupně stárnou začínají vysychat a jejich slupka se bude svrašťovat. Papričky už jen s malými náznaky hniloby nebo měkkých skvrn podléhají velmi rychle zkáze. Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku.

Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Příprava

Při přípravě se v prvé řadě chraňte před pálivým kapsaicinem, který se rychle vstřebává do kůže a může vyvolat popálení citlivých míst (obzvlášť pozor na oči, nos a ústa). Pracujte v rukavicích a po skončení přípravy důkladně očistěte pracovní plochu i nástroje.

Podle použití a druhu receptu většinou papričky zbavujeme stonku a středu se semínky. Semínka a bílá žebra uvnitř papričky obsahují nejvyšší koncentraci kapsaicinu.

Bird's Eye Chilli

Nejčastěji se s nimi setkáte v jídlech thajské a vietnamské kuchyně. Je to univerzální paprička, která se používá jako základ do kořenících past i pro dochucení hotových jídel. Hodí se i na sušení a její pálivost je v rozmezí 100.000 až 250.000 SHU (Scoville Heat Unit).

Carolina Reaper

Extrémně pálivá paprička s pěkným ovocným aroma. Její průměrná pálivost se pohybuje okolo 1.500.000 SHU a může dosáhnout až závratných 2.200.000 SHU! Při práci s papričkou dbejte zvláštní opatrnosti.

Cayenne

Papričky Cayenne známe hlavně v sušené podobě jako kajenský pepř. Papričky mají pálivost v rozmezí 30.000 až 50.000 SHU. V kuchyni zastávají roli univerzálních papriček a jsou součástí řady známých kořenících směsí, omáček a past.

Habanero

Mají jemnou až květinovou vůni, která je v ostrém kontrastu s výraznou pálivostí v rozmezí 100.000 až 350.000 SHU. Je pevnou součástí mexické kuchyně a velmi často se používá pro výrobu jednodruhových pálivých omáček.

Jolokia

Extrémně pálivá chilli paprička s pálivostí okolo 1.000.000 SHU. V kuchyni se používá čerstvá i sušená jako koření, základ pro ochucené pasty i jako součást fermentovaných a nakládaných pokrmů.

Jalapeno

V rodině pálivých papriček patří k těm méně pálivým. Jejich pálivost dosahuje maxima na 10.000 SHU. Jalapeno papričky mají v kuchyni velmi široké užití a používají se čerstvé, nakládané i sušené. Zralé papričky sušené v kouři se označují jako Chipotles.

Trinidad Scorpion

Extrémně pálivá chilli paprička s pálivostí okolo 1.200.000 SHU. V kontrastu se závratnou pálivostí má jemnou ovocnou chuť. Velmi často se používá v chilli omáčkách.

Padrones

Primárně sladká paprička, u které je ale vždy zhruba čtvrtina papriček s vyšší pálivostí. Paprička je oblíbená hlavně ve Španělsku, kde se používá ke grilování.

Ancho Chile

Vznikají usušením chilli paprik Poblano a patří mezi jedny z nejpopulárnějších v mexické kuchyni. Pálivost papriček je velmi mírná v rozmezí 1.000 až 3.500 SHU. Používá se nejčastěji do základů pokrmů, kterým dodává komplexní zemitou chuť.

Inspirujte se

241 nápadů Ukázat všechny

Včerejší asijská vepřová žebírka byla výborná. Až tak moc, že mi bylo líto i vyhazovat kosti 🙈😀 Tak jsem z nich a zbytku masa udělala další dobrotu - polévku ❤️ (Asian Pork Soup) #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #soysauce #carrot #daikon #zucchini #egg #mushroom #garlic #ginger #chillipepper #cilantro

Já si to tu s dovolením odložím 😉 Vím, že jste teď všichni plně soustředění na předvánoční shon a přípravy štědrovečerní tabule, ale po novém roce (zejména právě na Nový rok) by se vám tahle polévka mohla hodit 😀😘 Asijská vyprošťovací polévka (Asian Pork Soup) #whole30 #paleo #paleosnadno #podlegrusovky #glutenfree #dairyfree #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #coconutaminos #ginger #chillipepper #garlic #zucchini #carrot #mushroom #daikon #egg

Nebesky lehký.☁🎈 Přesne takový je tento čokoládový obláčkový dort, který má ovšem naprosto perfektní chilli cásek... ❤😈#TrenujuNaHáňiSvatbu 💝 🎈

Související

Paprika