Cuketa

Nákup a skladováníPřípravaGrilovaná cuketa
Bleskově dušená cuketaSyrová cuketa
Inspirace

Zelenina Léto

Cuketa patří do jedné velké rodiny s dýní a patizony. Je to úžasná letní zelenina, která vyniká hlavně bleskovou a snadnou úpravou. Nemusí se totiž nijak složitě loupat ani připravovat a je velmi rychle hotová.

Cuketa má velmi jemnou a příjemně nasládlou chuť. Zároveň na sebe snadno váže nové chutě a vůně, takže v kuchyni umí zastat libovolnou pozici.

Nákup a skladování

Vrchol sezóny má cuketa v červenci a sprnu. Plynule pak přechází ještě do podzimu, kde předá štafetu dýni. Při nákupu sledujte v prvé řadě velikost. Čím je cuketa menší a mladší, tím je lepší.

Mladé cukety mají nejlepší chuť. Mají i tenkou slupku a nemají vyvinutá semena. S tím jak cuketa stárne, její dužina se vysušuje, přichází o chuť a je spíš škrobovatá. V jejím středu se vyvinou semena a má tuhou slupku, kterou je potřeba oloupat.

Cuketu kupujte podle vzhledu. Povrch by měl být pěkně lesklý, tvrdý a bez výrazných vrypů nebo otlučenin. Cuketu skladujte v teplejší části lednice (ve dvířkách), protože teploty blízké nule ji mohou poškodit.

Příprava

Mladá cuketa je jedlá celá (včetně tužší stopky) a nemusí se loupat. Prakticky ji stačí jen dobře umýt a nakrájet podle zamýšlené úpravy.

Nakrájet ji můžete na kostičky nebo na kolečka. Pokud se chcete připravit tenké podélné plátky, prožeňte cuketu na mandolíně. Pokud mandolínu nemáte, v nouzi si můžete pomoci škrabkou.

Grilovaná cuketa

Grilování je pro cuketu nejlepší úpravy. Prudké a krátké grilování totiž zvýrazní její chuť, rozvine její vůni a nastartuje její přirozenou šťavnatost.

Před grilováním cuketu nakrájejte a osušte. Efektní a osvedčená jsou tenká kolečka. Méně pracné a rychlejší jsou ale větší podélné plátky. Cuketu před grilováním potřete velmi tenkou vrstvičkou neutrálního oleje. Pak ji grilujte na přímém žáru a jen krátce, dokud na ní nezískáte otisk grilu (stačí ani ne minuta na jednu stranu).

Z grilu cuketu přendejte do mísy. Osolte, přidejte olivový olej a promíchejte. Cuketu pak už jen stačí na chvíli zakrýt a nechat dojít. Bude pak krásně sladká, absolutně šťavnatá a voňavá z grilu.

Bleskově dušená cuketa

Po grilování druhá nejlepší úprava. Při krátkém prudkém dušení použijete jen minimum tekutiny, která se částečně vypaří a částečně vsákne do cukety. Cuketa je na konci měkká, ale stále ještě drží tvar. Je výrazně ochucená i šťavnatá zároveň.

Začněte nakrájením cukety na malé kostičky (cca 1 cm). V pánvi na prudkém plameni pokryjte dno trochou tekutiny (voda, vývar, bílé víno), přidejte aromatické bylinky a přiveďte k varu. Přidejte cuketu v tenké vrstvě, osolte a promíchejte. Poduste asi 3 až 5 minut. Pak odstavte, vmíchejte aromatický tuk (máslo, olivový olej) a finálně dochuťte.

Pokud se vám nevejde všechna cuketa na pánev v jedné vrstvě, raději ji rozdělte a postup zopakujte. Cuketa by se měla dusit zprudka a většina vody by se měla v průběhu odpařit. Šťáva z cukety a přidaný tuk se volně promíchají a vytvoří perfektní omáčku.

Syrová cuketa

Třetí bleskovou úpravou je cuketa syrová. Buď jen lehce nasolená nebo s výrazně ochucenou zálivkou. Tenké plátky cukety v kontaktu se solí za pár minut změknou a pustí šťávu.

Je tak jen na vás, jakou chuť cuketě vtisknete. Skvěle se hodí veškeré aromatické bylinky, panenské rostlinné oleje a kyselost (z octa i citrusů).

Inspirujte se

210 nápadů Ukázat všechny

Dnes k večeři tvaronočky podle @cuketka . Dobrý a plný bílkovin, ale na klasický tvarohový knedlíky nadívaný jahodama to prostě nemá 😊. Takže příště zase klasiku. Ale ty jahody na másle mají něco do sebe 😋. #pradobroty #prkýnko #jahody #tvaroh #maslo #skoroglutenfree #lactosefree #sweet

Včerejší asijská vepřová žebírka byla výborná. Až tak moc, že mi bylo líto i vyhazovat kosti 🙈😀 Tak jsem z nich a zbytku masa udělala další dobrotu - polévku ❤️ (Asian Pork Soup) #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #soysauce #carrot #daikon #zucchini #egg #mushroom #garlic #ginger #chillipepper #cilantro

Já si to tu s dovolením odložím 😉 Vím, že jste teď všichni plně soustředění na předvánoční shon a přípravy štědrovečerní tabule, ale po novém roce (zejména právě na Nový rok) by se vám tahle polévka mohla hodit 😀😘 Asijská vyprošťovací polévka (Asian Pork Soup) #whole30 #paleo #paleosnadno #podlegrusovky #glutenfree #dairyfree #lowcarb #lchf #prkýnko #jsemlowcarb #pork #cinnamon #coconutaminos #ginger #chillipepper #garlic #zucchini #carrot #mushroom #daikon #egg

Související

Dýně

Využití zeleniny od kořene po listy