Co všechno potřebuje domácí kuchař na vaření?
Mrkněte se na mou základní sadu osvědčeného kuchyňského náčiní.
Aneb 22 nástrojů, bez kterých si vaření nedovedu představit!
Tyto nástroje používám v kuchyni skoro každý den. Všechny zastanou hned několik funkcí najednou a v kuchyni je mám uložené vždy po ruce. Některé jsem dokonce musel pro opotřebení několikrát vyměnit, jiné zase drží pořád bez přestávky.
Pár věcí se mi tam ještě nevešlo a chybí taky nádobí a elektrické spotřebiče. Překvapivě toho ale není tolik a všechno z toho se dá pořídit za rozumné peníze.
1) Škrabka - příčná a s čepelí na kloubu. Základní předpoklad pro rychlé loupání a úpravu zeleniny. Doslova otázka přežití, jestli se nechcete při loupání zeleniny zbláznit.
2) Nůžky – na bylinky, na provázek, na pečicí papír i na rychlé stříhání obalů. Nezdá se to, ale je to nutnost. Doporučuji určitě celonerezovou variantu, která se snadněji čistí. Dřív jsem ale v pohodě vystačil s obyč nůžkami s plastovou rukojetí.
3) Mandolína – podobně jako škrabka neuvěřitelně zrychlí zpracování zeleniny. Tahle japonská (značka Benriner) má plynulé nastavení síly řezu a vyndavatelný nůž, který se dá kdykoliv přebrousit. Je pekelně ostrá a nemá moc dobře vyřešenou ochranu prstů. Zatím jsem ale v ruce neměl lepší. Mandolína se dá dobře nahradit obyčejným plastovým V kráječem.
4) Microplane – jemné struhadlo. Používám ho nejčastěji na citrusovou kůru, muškátový oříšek a na parmazán. Mám ho už několik let a pořád strouhá neuvěřitelně jemné hoblinky.
5) Ocílka – nutnost pro každodenní práci s nožem. Na rozdíl od brusných kamenů budete ocílku používat skoro každý den. Je to základní nástroj pro údržbu ostří. Nutnost.
6) Malý tenký nůž – na delikátní krájení, kde je potřeba, aby se nůž nepřilepil. Dále na vykrajování a občas i na filetování a vykosťování (je tenký a ohebný).
7) Malý nůž na loupání – opět dříč a urychlovač pro zpracování zeleniny. Nejlepší a nejrychlejší nástroj na loupání cibule.
8) Levný KDS nůž – je ohromně multifunkční, mám ho hned dvakrát. Používám je na filetování, na vykosťování i na krájení pečiva. Stojí jen pár korun a nedám na něj dopustit.
9) Kuchařský nůž – univerzální nůž. Pokud umíte techniku, krásně zrychlí vaši práci v kuchyni.
10) Kleště – na grilování a na manipulaci s většími kusy masa a zeleniny. Nejsem fanda pinzet. Menší kousky jídla raději nadzvedávám a větší kusy raději pořádně chytím.
11) Štětec s přírodním vláknem – zatím nejlepší, co se mi povedlo sehnat (jeho vlákna snesou i vyšší teplotu). Používám na všechno potírání v kuchyni – na výpek, na marinády, na rozšlehaná vejce. Mám jich hned několik.
12) Precizní váha – s přesností 0,1 g. Do kuchyně není úplně ideální (je vhodná spíš k přípravě kávy), protože má limit na 2 kg a je drobná a z plastu. Používám ji ale už několik let a nedám na ni dopustit. Jakákoliv digitální váha je lepší než žádná váha!
13) Lžíce – při vaření moc nepoužívám vařečky, dávám přednost obyčejné lžíci. A je to možná moje drobná úchylka, ale aby se mi v kuchyni dobře pracovalo, musím mít lžíce vždy nachystané (a v dostatečném množství). Tohle je zrovna moje nejoblíbenější – je lehká, mělká a přitom neohebná. Už jsem to říkal? Jo, úchylka!
14) Metlička – na zálivky a omáčky s emulzí. Sníh a cukrářské věci dělám raději v robotu. Takhle už se téměř rozpadá a je totálně rozedřená. Příště koupím o něco větší metlu s pevným úchopem.
15) Odměrka s objemovou mírou – dokonalý vynález pro rychlé odměřování na objemové míry. Odečítá se shora, v metrických i v US mírách. Odměrka je už dost zašlá a upadává ji silikonová rukojeť, pořád ale drží.
16) Minutka – pro kuchaře, kteří si chtějí ušetřit nervy. Mám ji na polici přímo nad sporákem a časuju si s ní skoro všechny úkony, kde hrozí požár, připálení, rozvaření nebo něco podobného. Používám ji jako jednoduché připomenutí – jdi se podívat, vole! A udělal jsem si z toho takový návyk, který mě i při zrychleném tempu chrání před chybami z roztržitosti. Je rychlá, superodolná a krásně hlasitě pípá.
17) Obracečka – mám jich víc, tahle ale zastane nejvíc úkolů. Je tenká a flexibilní. Skvělá na otáčení a podebírání křehkých a rozpadavých věcí. Dají se s ní i dobře podsekávat, když se vám něco přichytne na dno pánve.
18) Plastová stěrka – materiál není ideální, ale nemůžu si prostě pomoct. Skvělá na míchání a následné vyprázdnění mísy.
19) Pařáček – používám při vaření na páře a semtam i při uzení. Je rozkládací a padne do menšího rendlíku i do velké pánve. Dokonalý vynález!
20) Vpichovací teploměr – je pomalý a není úplně přesný, takže si dělám zálusk na nový. Pořád je to ale základní orientační nástroj pro jakékoliv pečení masa. Na minutce si vždy nastavuji čas, kdy začínám měřit teplotu v jádře.
21) Lis na brambory – mám teď nový, ten starý jsem pozohýbal a zničil. Na brambory jediné řešení a zároveň funguje i pro ostatní zeleninu na pyré. Kromě lisu na brambory mám i pasírku s kličkou. Lis ale používám o něco častěji a brambory se v něm pasírují rychleji než na pasírce.
22) Pěnovačka – na sbírání nečistot z vývaru. Pro mě ale téměř na jekékoliv lovení surovin z tekutiny. Nejčastěji je používám při blanšírování a fritování. Je taky skvělá na opatrné přenášení křehkého jídla.
Kam dál? Mrkněte se na techniky a suroviny tady na Prkýnku. Většinu náčiní tam uvidíte v akci!